10. vaterpolo “Turbo CUP CRO Gradac 2018.”

SLAVIO GALEB MR IZ MAKARSKE

POKROVITELJI: Općina Gradac i TZO Gradac

GENERALNI SPONZOR: „Turbo“- Espana

ZLATNI SPONZORI: MB „Felun“, R-Travel Agency-Šuco Tours Taxi Bus Service-Gradac, Slastičarnica „Obala“, Restaurant „Marinero No.1“, Restoran&Pizzeria „Orca“, „Euro-Pan“- Obrt za P.T.U., Villa „Mirnna“.

SREBRNI SPONZORI: Hotel „Sunce“ , Hotel „Marco Polo“, Apartmani „Popovac“ , Cocktail Bar “Karaka“, Villa“Ivanka“, Zlatarna „Mario“, MIS Plastik d.o.o- Promajna, Trgovina & Fast food „Kuko“

SPONZORI: Pekara „Ploče“, Obrt za Trgovinu „AnaMarija“, STS d.o.o. – Split

ATRAKTIVNI SPONZORI ZA ZABAVU SPORTSKE DJECE I MLADEŽI: Turističko-uslužni Obrt „Nautica“ Gradac-Drvenik, Aqua park – Gradac (ispod hotela „Laguna“ u Bošcu)

MEDIJSKI PROMOTORI: „RMR“, tjednik Makarska kronika, portal Ploče Online i portal Rogotin

MOTO TURNIRA: „Šport DA, droga i alkohol NE“ !!!

U prekrasnom ozračju, održan je trodnevni (01.08-03.08.2018.), međunarodni vaterpolski turnir pod nazivom „10. Vaterpolo Turbo Cup Cro Gradac 2018“ za mlađe juniore i juniore (igrači rođeni 2002. godine i mlađe, uz mogućnost nastupa trojice igrača po jednom sastavu rođenih 2000-2001. godine).

Na muško-ženskoj reviji vaterpola nastupilo je šest (6) ekipa, od čega su četiri hrvatske ekipe (domaćin Gradac, Okruk iz Okruga Gornjeg kod Trogira, makarski Galeb MR, dubrovački Bellevue), španjolski prvoligaški klub CN Granollers iz Barcelone, te reprezentacija Ukrajine U16.

Turnir se prvo igrao po liga-bod sustavu (svatko sa svakim), u dvije skupine (A-B) u tri (3) odigrana kola, a zatim za konačni plasman.

U devet (9) odigranih utakmica ( skoro sve su odigrane u večernjim terminima pod svjetlima reflektora), te je više od 1.500 gledatelja moglo istinski uživati u pravoj reviji vaterpola za mlađe juniore i juniore mjesnom plivalištu Soline.

Makarski Galeb MR je bio jedan od favorita turnira, pokazao je najviše u trodnevnom nadmetanju, jer su mladići trenera Gorana Obradovića zabilježili u tri odigrana susreta, dvije pobjede i jedan neodlučan rezultat kontra vrlo dobrih španjolaca (rulet na peterce i prolaz ).
U odličnom finalu dvaju hrvatskih klubova 1 B- ligaša, makarski igrači pobijedili su čvrste i neugodne dubrovčane iz ekipe Bellevuea , te osvojili pobjednički pehar, zlatne medalje i zaslužili veliko slavlje na jubilarnom i vrlo jakom i kvalitetnom pozivnom turniru mlađih juniora i juniora u Gradcu.
Najneizvjesnije je bilo u borbi za ¾ mjesto u ogledu između španjolske momčadi CN Granollers i mlade reprezentacije Ukrajine U16.
Odluka od pobjedniku, kada su već brojni gledatelji očekivali izvođenje peteraca, pala je doslovno u pretposljednjoj sekundi posljedne četvrte četvrtine utakmice s(r)pretnijim španjolskim igračima.
Naime, njihov igrač Alberto Laguna jakim i preciznim udarcem uz samu stativu svladao je vrlo dobrog ukrajinskog vratara Danyla Kovalenka i donio slavlje i brončane medalje igračima iz Barcelone, a tugu i ujedno šok za goste iz Ukrajine.
U ogledu za 5/6. mjesto iskusnija i uigranija ekipa Okruka bila je bolja od mlade mix ekipe (igrači-ice) Gradca i pobijedila posve zasluženo uvjerljivim rezultatom.

Sjajnu večer vaterpola uljepšalo je paljenje bengalki na Raičkom muliću uz samo plivalište, a po završetku turnira, odnosno po završetku dodjele brojnih pehara i odličja.

Uspješni organizator još jedne međunarodne revije vaterpola bilo je Športsko društvo „Gradac“, uz hvalevrijednu pomoć gore spomenutih pokrovitelja, sponzora, odnosno ljudi dobre volje koji su znali svatko na svoj način, kao i prošlih godina dati potrebnu ruku podrške i pomoći.

Posebna zahvala i ove godine ide za našeg nekadašnjeg hrvatskog vaterpolistu, još uvijek aktivnom sudcu sa međunarodnim preznakom, korčulaninu Dariju Trojanu, koji je ujedno i predstavnik renomirane i poznate sportske španjolske tvrtke „Turbo“.
Darijo Trojan je od samog početka ovog „Turbo Cupa“ prepoznao i podržao sve dosadašnje i ovaj ovogodišnji vaterpolo turnir, koji je bio iznimno jak po sudionicima i kvalitetnim i neizvjesnim utakmicama.

Baš kao što je to uradio i na proteklih devet (9) izdanja Turbovog turnira u Gradcu , u smislu druženja i okupljanja djece i mladeži oba spola kroz najatraktivnije vodene športove u borbi protiv razne ovisnosti, sa naglaskom na fair play i korektne igre na plivalištu Soline.

Inače, svih šest (6) ekipa, po izborenom plasmanu primile su pehare u trajno vlasništvo, a tri prvoplasirane ekipe i medalje, zlatnog, srebrenog i brončanog sjaja. Pehare su primili i najbolji pojedinci, uz neizostavni Trofej za Fair Play.

ZA NAJBOLJE POJEDINCE NA TURNIRU PROGLAŠENI SU:
Najbolji igrač:
Gojko Kapović – VK Galeb MR (CRO),
Najbolji vratar: Jure Topić -VK Galeb MR (CRO),
Najbolji strijelac: Ivan Špetić -VK Bellevue (CRO)-13 golova,
Najatraktivniji igrač (1): Dani Lopez -CN Granollers (ESP),
Najatraktivniji igrač (2): Serhii Maior -Ukraine U16
Najatraktivnija igračica (1): Lea Gegić -VK Gradac (CRO),
Najatraktivnija igračica (2): Julija Božan – VK Gradac (CRO),
Najbolji trener: Goran Obradović – VK Galeb MR (CRO),
Najmlađa igračica: Lorena Smokvina – VK Bellevue (CRO),
Najmlađi igrač: Mihael Smokvina – VK Bellevue (CRO),
Trofej za Fair Play: Ukraine U16

Pehare u ime generalnog sponzora Turbo podijelila je Dea Krstičević, seniorska igračica matičnog VK Gradac , a kasnije i igračica splitskog ŽVK Bura, te i nekoć juniorska reprezentativka Hrvatske.
U ime dvaju pokrovitelja TZO Gradac i Općine Gradac, pehare za najbolja tri pojedinca, te pehare za konačni plasman tj poredak, uručio je direktor TZO Gradac, Davor Andrijašević.

Medalje, zlatnog, srebrenog i brončanog sjaja podijelila je trima prvoplasiranim ekipama u ime generalnog sponzora turnira španjolsku sportsku tvrtku Turbo, mlada gračka igračica Anđela Sinković.

Pljesak, te ovacije brojnog gledateljstva završne večeri trodnevnog nadmetanja na popularnom plivalištu „Soline“ pod svjetlima reflektora kod podjele pehara i medalja.
Kao i kod brojnih fotografiranja ekipa i pojedinaca na betonskom platou plivališta kod šahovskog polja, koje ujedno predstavlja hrvatsku zastavu, itekako je uljepšalo i ovaj i druge ovoljetne gračke vaterpolske turnire s međunarodnim predznakom za djecu i mladež oba spola.
Grački turniri iz godine u godinu okupljaju niz vaterpolskih ekipa iz Europe i svijeta, te ekipa sa prostora nekadašnje Yu-države.

Svih devet (9) odigranih utakmica uspješno su odsudili: sudci sa međunarodne liste: prof. Milan Brišš (Bratislava-Slovačka) i Neven Špoljarić (Hrvatska).

SLUŽBENE OSOBE NA TURNIRU:
dr. Dragan Kontić
(službeni liječnik), Jurica Vukojević (službeni spiker), Mjeritelji vremena: Haris Silajdžić, Stipe Baćilo, Domagoj Vizintini.

REZULTATI TURNIRA PO SKUPINAMA (A-B):
SKUPINA „A“ :
1. kolo:
VK „BELLEVUE „ – „UKRAINA U16“ 10:9 ( 2:1, 4:3, 1:2, 3:3), slobodan: VK „GRADAC“

2. kolo:
VK „GRADAC“ – „UKRAINA U16“ 8:16 (3:3, 1:3, 0:5, 4:5), slobodan: VK „BELLEVUE“,

3. kolo:
VK „GRADAC“ – VK „BELLEVUE“ 9:14 ( 3:4, 1:4, 0:2, 5:4), slobodna: „UKRAINA U 16“

TABLICA-POREDAK SKUPINE „A“:
1. VK „BELLEVUE“ 2 2 0 0 24:18 6 bodova
2. „UKRAINA U16“ 2 1 0 1 25: 18 3
3. VK „GRADAC“ 2 0 0 2 17:30 0

SKUPINA „B“:
1. kolo:
VK „OKRUK „ – VK „GALEB MR“ “ 13:15 ( 3:4, 5:4, 3:4, 2:3),  slobodan: CN „GRANOLLERS“,

2. kolo: VK „OKRUK“ – CN „GRANOLLERS “ 7:7 ( 2:3, 3:2, 1:1, 1:1), 4:1- 5m, slobodan: VK „GALEB MR“,

3. kolo: VK „GALEB MR “ – CN „GRANOLLERS“ 10:10 ( 3:4, 3:1, 2:3, 2:2), 3:2 – 5m, slobodan: VK „OKRUK“,

TABLICA- POREDAK SKUPINE „B“:
1. VK „GALEB MR“ 2 2 0 0 25:23 6 bodova
2. CN „GRANOLLERS“ 2 0 2 0 17:17 2
3. VK „OKRUK“ 2 0 1 1 20:22 1

REZULTATI ZA KONAČNI PLASMAN:
Utakmica za 5./6. mjesto: VK „GRADAC“ – VK“OKRUK“ 7:13 (1:3, 5:4, 0:4, 1:2),
Utakmica za 3./4. mjesto: CN „GRANOLLERS“ – UKRAINA U16 11:10 (2:3, 3:4, 3:1, 2:3),
Utakmica za 1./2. mjesto- FINALE: VK„GALEB MR“ – VK“BELLEVUE““ 11:8 (4:2, 2:1, 4:2, 2:2).

KONAČNI POREDAK-REDOSLIJED NA TURNIRU:
1. GALEB MR
, 2. BELLEVUE, 3. CN GRANOLLERS, 4. UKRAINA U16, 5.OKRUK, 6. GRADAC

SASTAVI I STRIJELCI PO EKIPAMA NA TURNIRU:
VK „GALEB MR“
(36:31): Jure Topić, Gojko Kapović 9, Marino Jakić 2, Lukas Lalić, Josip Ledić 1, Matino Miličević 4, Ivan Zubac, Marko Vukojević, Toni Zrna, Josip Šarić 10, Jere Andrijašević, Luka Miočević 3, Igor Ravlić, Ivan Rašić 7, Šime Žilić. Trener: Goran Obradović.

VK „BELLEVUE“ (32:29): Robert Soko, Mateo Lambeta 3, Đino Filippi 1, Dino Baralić 1, Leo Gojan, Marin Martić, Kristijan Raguž 2, Ilar Savinović 3, Ivan Špetić 13, Đino Franić 5, Nikola Čižek , Mihael Smokvina 2, Mauro Di Leo, Marko Meštrović. Trener: Stijepo Domijan.

CN „GRANOLLERS“ (28:27): Rodrigo Piedrabuena, Dani Lopez 9, Marti Cordero, Roger Ventura 2 , Carlos Riesco 2, Alberto Riesco 7, Guillem Amargant 1, Jordi Garcia 1, Gerard Valero 2, Pol Oliveros 2, Sergio Vicario, Albert Laguna 2, Ian Van Der Shcoot. Treneri: Borja Furio & Pav Carod.

„UKRAINA U16“ (35:29): Danylo Kovalenko, Makym Horudko 1, Mykyta Vdovychenko 3, Serhii Maior 4, Ihor Yakubets 1, Vladyslav Pancheniak 2, Volodymyr Bulachek 3, Chinhiz Ahadzhanov 3, Kyrylo Pyshka 3, Richard Hediesh 4, Vitaly Stepanyuk 4, Zakharii Fedorko, Dmytro Ashanin 2, Dmytro Panteleymonov 2, Ihnat Maimulin 3. Treneri: Viktor Momot & Yevhen Naumchyk. Manager: Denys Titenok.

VK „OKRUK“ (33:29): Antonio Kasum, Mihovil Lakoš 7, Dorian Maravić 1, Joško Medić, Ante Kovačić, Borna Japundžić 5, Luka Babić, Nevenko Rožić 10, Toni Matković 4, Duje Juranović 1, Duje Zaratustra-Mihaljević 1, Vedran Jelčić, Denis Babić 4, Ivan Betica, Ivan Žužul. Trener: Frane Rožić.

VK „GRADAC“ (24:43): Ivan Krilić, Ivan Milošević, Julija Božan 1, Lea Gegić 2, Matej Milošević, Toni Radić, Lukas Simonović 2, Thomas Andrijašević, Nikola Peko, Adam Pištora 1, Ali Šehović 10, Lovre Veža 1, Josip Gujinović 1, Jure Božan 5, Anđela Sinković 1, Mate Šakić, Branko Marević. Treneri: Neven Špoljarić & Dino Sinovčić.

Pobjednici na svih deset (10) dosadašnjih izdanja „TURBO-Cupa“ u Gradcu:
2009. – VK „KPK“ (Korčula, Hrvatska),
2010. -VK „GRADAC“ (Gradac, Hrvatska),
2011. -VK „GRADAC“ (Gradac, Hrvatska),
2012. – VK „KORENAT “ (Dugi Rat, Hrvatska),
2013. – VK „SLAVIA UK-A“ (Bratislava, Slovačka),
2014. – VK „GRADAC-A“ (Gradac, Hrvatska),
2015. – VK „KAPOSVAR-A“ (Kaposvar, Mađarska),
2016. – VK „KORENAT“ (Dugi Rat, Hrvatska),
2017. – AVK „BRANIK MARIBOR“ (Maribor, Slovenija).
2018. – VK „GALEB MR“ (Makarska, Hrvatska).