12. vaterpolo spomen turnir “CRO Gradac 2017.”

SLAVIO GALEB MR IZ MAKARSKE

POKROVITELJI: Općina Gradac i TZO Gradac

ZLATNI SPONZORI: Villa „Mirnna“, Restoran & pizzeria „Orca“, Pekara & sendvič bar „Euro-Pan“, R-Travel Agency Šuco Tours – Gradac, Slastičarnica „Obala“, MB „Felun“, Restaurant „Marinero No.1“, Restoran & pizzeria „Stella“.

EXTRA SPONZOR: „TURBO“- Espana

MEDIJSKI PROMOTORI: „Radio Makarska rivijera“, „Radio postaja Ploče“, Tjednik „Makarska Kronika“,

MOTO TURNIRA: „Šport DA, droga i alkohol NE“ !!!

U sjajnom ozračju završen je 12. Vaterpolo Spomen Memorial Cup Cro Gradac 2017. za kadetske uzraste (igrači rođeni 2002. godine i mlađi, uz mogućnost nastupa trojice igrača rođenih 2001. godine).

Turnir je kroz trodnevno nadmetanje od 04.08.-06.08.2017. godine na mjesnom plivalištu „Soline“ okupio tri (3) ekipe iz Hrvatske (Gradac i Omiš – hrvatski trećeligaši, makarski Galeb MR član 1.B lige) te Portugala (Clube Aquatico Pacense Cap iz grada Pacos de Ferreira).

Dvanaesto (12) izdanje turnira memorijalnog karaktera igra se u spomen na sve one preminule vaterpoliste, bilo one iz starijih, srednjih ili mladih generacija, dužnosnike VK Gradac, ali i ljubitelje vaterpolo sporta, od njegovog postojanja davne 1956. godine.
Svi oni su na svoj način, ostavili ogroman trag u postojanju sadašnjeg gračkog vaterpolo kluba, ali i samoj promociji vaterpola, koji je kao sport na svojstven način postao turistički brend TZO Gradac, koji upotpunjava turističku ponudu kroz sportski program.

Turnir se igrao po liga-bod sustavu (svatko sa svakim) u tri (3) odigrana kola, a preko 800 gledatelja, koji su pratili šest (6) odigranih utakmica, bili su itekako zadovoljni viđenim, počev od efikasnih pogodaka, atraktivnih poteza i akcija, do odličnih obrana vratara.
Najviše su pokazali na turniru iznimno plivački i tehnički uigrani igrači 1-B hrvatskog ligaša Galeba MR iz Makarske, koji su s tri pobjede posve zasluženo došli do pobjedničkog slavlja, pehara za prvo mjesto i zlatnih medalja.
Drugo mjesto pripalo je Omiškim „gusarima“ koje je vodio mladi i ambiciozni trener Sveto Dobrota.
Gračani su pobjedom protiv portugalske ekipe došli do trećeg mjesta i osvajanja uz pehar, brončanih medalja.
Podbacili su u potpunosti mladi grački igrači-ice u dvoboju sa Omišom, imajući u vidu da se sa vrlo slabom igrom (posebno u obrani i sa brzopletim napadom i nerezonskim šutevima s vanjskih pozicija) izgubilo visokim rezultatom.
Svijetla točka za gračke igrače-ice ipak je usprkos očekivanom porazu bila vrlo dobra igra i dobar rezultat u ogledu sa pobjedničkom makarskom ekipom Galeba MR.
Vrlo dobra igra posebno u obrani, uz duži napad i neke izrađene akcije, donijele su kroz tri odigrane četvrtine utakmice dobar rezultat. Ipak, iskustvo i plivačka i fizička sprema kod gostiju iz grada podno Biokova predvođenih iskusnim strategom Goranom Obradovićem, prevagnula je za njihovu treću pobjedu, nad svojim domaćinima i potvrdu naslova pobjednika turnira u Gradcu.

Po prvi put u povijesti gračkog vaterpola, ali i na cijelom Makarskom primorju gostovala je portugalska ekipa, upravo u Gradcu ovog ljeta 2017. godine, koja je ipak očekivano po kvaliteti i iskustvu bila ispod hrvatskih ekipa te je zabilježila tri poraza.

Porazi su im bili velika vaterpolo škola i vrlo važno iskustvo za njihov budući rad, jer su željeli jake suparnike iz zemlje svjetskih prvaka (Hrvatska). Portugalci iz Clube Aquatico Pacense Cap, počev od stručnog stožera i njihovih mladih igrača, bili su u potpunosti zadovoljni svojim dolaskom, boravkom, i nastupima na gračkom turniru, uz dobre prijateljsko-revijalne utakmice na plivalištu Soline.

Sve četiri (4) ekipe, po izborenom plasmanu primile su pehare u trajno vlasništvo, a tri prvoplasirane ekipe i medalje, zlatnog, srebrnog i brončanog sjaja.
Pehare su primili i najbolji pojedinci, kao i ekipa za prestižni Trofej za Fair play.

Sve četiri (4) ekipe po izborenom plasmanu primilo je pehare u trajno vlasništvo, koje im je podijelio Marin Mirko, sin pok. Iva Mirka-Batajunića.
Pokojni Ivo Mirko-Batajunić je davne 1956.godine u prvoj povijesnoj utakmici VK Gradac u prijateljskom ogledu protiv prvog prekomorskog susjeda VK Trpanj (susret je završio neodlučenim rezultatom 3:3), postigao prvi pogodak za gračku ekipu, a preostala dva su djelo Šime Korljana-Rosina.

Pehare za najbolje pojedince podijelio je Jure Andrijašević-Đuka, sin pok. Nevena Andrijaševića, dugogodišnjeg gračkog igrača.

Trima prvoplasiranim ekipama pripale su i medalje, zlatnog, srebrnog i brončanog sjaja, a podijelila ih je u ime OO-turnira Dea Krstičević, nekadašnja hrvatska reprezentativka, a ujedno višegodišnja igračica matičnog VK Gradac, koja je uspješno nastupala i za žensku prvoligašku ekipu Bura Suzuki iz Splita.

ZA NAJBOLJE POJEDINCE NA TURNIRU PROGLAŠENI SU:
Najbolji igrač: Ivan Rašić – VK Galeb MR (CRO)
Najbolji strijelac: Marko Šodan – VK Omiš (CRO) – 13 golova,
Najbolji vratar: Jure Topić – VK Galeb MR (CRO),
Najatraktivniji igračica: Julija Božan – VK Omiš (CRO),
Najatraktivniji igrač (1): Lovre Veža – VK Gradac (CRO),
Najatraktivniji igrač (2): Luis Diogo Moreirra – Clube Aquatico PC (PT)
Najbolji trener: Goran Obradović – VK Galeb MR (CRO),
Najmlađi igrač: Miguel Barbosa – Clube Aquatico PC (PT),
Trofej za Fair Play: Clube Aquatico PC (PT)

Sve utakmice uspješno je odsudio: Neven Špoljarić (Gradac-CRO), hrvatski sudac sa službene liste HVS-a.

Dužnost službenog spikera, po tradiciji pripala je pločanskom novinaru Jurici Vukojeviću. Službeni liječnik i glavni mjeritelj vremena na zapisničkom stolu bio je neizostavni dr. Dragan Kontić iz Ploča.

REZULTATI TURNIRA:
1. kolo:
VK GALEB MR – CLUBE AQUATICO PC 13:5 (5:0, 2:3, 6:0, 0:2),
VK GRADAC – VK OMIŠ 5:19 (0:6, 2:5, 1:3, 2:5).

2. kolo:
VK GALEB MR – VK OMIŠ 18:12 (4:2, 3:3, 3:3, 8:4),
VK GRADAC – CLUBE AQUATICO PC 7:3 (1:1, 0:1, 2:0, 4:1).

3. kolo:
VK OMIŠ – CLUBE AQUATICO PC 18:6 (6:2, 6:1, 3:2, 3:1),
VK GRADAC – VK GALEB MR 5:10 (2:4, 1:1, 0:5, 2:0).

TABLICA – KONAČNI POREDAK NA TURNIRU:
1. VK GALEB MR 3 3 0 0 41:22 6 bodova
2. VK OMIŠ 3 2 0 1 49:29 4
3. VK GRADAC 3 1 0 2 17:32 2
4. CLUBE AQUATICO PC 3 0 0 3 14:38 0

SASTAVI I STRIJELCI PO EKIPAMA NA TURNIRU:
VK „GRADAC “ (17:32):
Ivan Milošević, Andrija Korljan, Josip Gujinović 4, Matej Milošević, Nikola Peko 3, Mario Vrljičak, Toni Radić 2, Ivan Berišić, Benjamin Silajdžić, Lovre Veža 6, Mate Šakić, Anđela Sinković 2, Branko Marević, Ivan Krilić, Filip Krilić, Lovre Medić.
Treneri: Neven Špoljarić & Stipe Baćilo.

VK „GALEB MR“ (41:22): Jure Topić, Gojko Kapović 6, Marino Jakić, Lukas Lalić, Josip Ledić 4, Tin Sukara 1, Duje Nizić, Ivan Zubac 1, Ivan Rašić 12, Josip Šarić 10, Marko Vukojević, Luka Miočević 1, Joško Križanović, Matino Miličević 6, Šimun Kurtić.
Trener: Goran Obradović.

VK „OMIŠ“ (49:29): Stipe Bogdanović, Julija Božan 4, Luka Sičić 4, Marko Šodan 13, Marin Rogulj 5, Ivan Banović 4, Zvonko Čagalj 4, Jure Božan 7, Marino Majić 3, Andrej Molnar 5.
Trener: Sveto Dobrota.

CLUBE AQUATICO PACENSE CAP (14:38): Gabriel Meireles, Andre Ribeiro, 3, Jose Carlos Moreirra 3, Luis Diogo Moreirra 5, Miguel Barbosa, Daniel Pereira 1, Miguel Carneiro 1, Jose Bernardo Rocha 1, Rafael Santos, Paulo Sosa, Rafael Dias.
Treneri: Diogo Sousa & Francisco Noronha.
Manager: Rui Spidergaz Silva.

Pobjednici na dvanaest (12) dosadašnjih izdanja ovog memorijalnog turnira su:
2006. – VK Korenat (Dugi Rat – Hrvatska),
2007. – VK Korenat (Dugi Rat – Hrvatska),
2008. – VK Omiš (Omiš – Hrvatska),
2009. – VK Korenat (Dugi Rat – Hrvatska),
2010. – VK Gradac (Gradac – Hrvatska),
2011. – VK Gradac (Gradac – Hrvatska),
2012. – VK Gradac (Gradac – Hrvatska),
2013. – VK Kamnik (Kamnik – Slovenija),
2014. – VK Gradac (Gradac – Hrvatska),
2015. – VK Gradac (Gradac – Hrvatska),
2016. – HSG TH Leipzig (Leipzig – Njemačka),
2017. – VK Galeb MR (Makarska – Hrvatska).